![](https://weviral.gr/wp-content/uploads/2020/12/amea-paidiameanapiria.jpg)
Το 1992, η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, όρισε την 3η Δεκεμβρίου ως παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία. Στόχος της είναι να ενημερωθεί η κοινωνία για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία.
![](https://weviral.gr/wp-content/uploads/2020/12/amea-paidiameanapiria.jpg)
Πρέπει ο κόσμος να καταλάβει πως όλοι έχουμε ίσα δικαιώματα και ότι τίποτα δεν μας ξεχωρίζει απο εκείνα τα άτομα που έχουν παραπάνω δυσκολίες απο εμάς. Στόχος πρέπει να είναι η πραγματική ισότητα και ο σεβασμός της ατομικής και ομαδικής ιδιαιτερότητας.
![](https://weviral.gr/wp-content/uploads/2020/12/ta_atoma_me_eidikes_anagkes_mesa_apo_tin_._istoria.jpg)
Ναι, έχουν δυσκολία στη καθημερινή τους ζωή, στις δουλειές τους, στον λόγο τους. Όμως, δε χρειάζεται να είναι οι αιτίες για τον κοινωνικό αποκλεισμό τους.
Η αναπηρία, ωστόσο, δε φαίνεται πάντα. Υπάρχουν και πολλά άτομα που έχουν με άλλη μορφή αναπηρία. Όπως ο αυτισμός, η σκλήρυνση κατά πλάκας και άλλα.
Το χαμόγελό τους, είναι η δύναμή τους. Και αυτό ακριβώς είναι ένα μάθημα για όλους μας.
![](https://weviral.gr/wp-content/uploads/2020/12/οδοντιατρική-περίθαλψη-για-Ατομα-με-Ειδικες-Ανάγκες.jpg)